اولین جشنواره ملی آموزش محیط زیست

کرسی یونسکو در آموزش محیط زیست دانشگاه پیام نور در راستای ایفای مسئولیت خود با برگزاری اولین جشنواره ملی آموزش محیط‌زیست در تاریخ ۶ بهمن ماه ۱۳۹۸ مصادف با ۲۶ ژانویه روز جهانی آموزش محیط‌زیست که در بسیاری از کشورهای جهان با این نام گرامی داشته می‌شود، تلاش نموده است سهم خود را در معرفی نمادین یک روز با این عنوان و پاسداشت آن ایفا نماید.

جشنواره ملی آموزش محیط‌ زیست با پیام وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور دکتر حجت‌الله ایوبی دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو ایران، دکتر محمدرضا زمانی رئیس دانشگاه پیام نور، دکتر کیومرث کلانتری معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست، دکتر شینا انصاری مدیرکل محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، دکتر محمد علی کریمی معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه پیام نور و دکتر سید محمد شبیری رئیس کرسی یونسکو در آموزش محیط‌زیست در دانشگاه پیام نور و دبیر جشنواره و همچنین حضور گسترده صاحب‌نظران و کارشناسان حوزه محیط‌زیست و آموزش برگزار شد.

جشنواره با قرائت قرآن و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران در ساعت ۹ صبح شروع شد. مدعوین از محل‌های ستادهای استانی دانشگاه پیام نور ۳۱ استان کشور هم‌زمان از طریق ویدئوکنفرانس در جشنواره شرکت داشتند.

دکتر سید محمد شبیری، رئیس کرسی یونسکو در آموزش محیط‌زیست در این مراسم گفت: حفاظت و بهسازی محیط‌زیست و گسترش فرهنگ حمایت از آن، حق شهروندان است. ازآنجاکه همه سازمان‌ها و نهادهای مسئول آموزش در کشور در حوزه و حدود خود با استناد به اسناد بالادستی و فرادستی ملی و بین‌المللی در برابر آموزش همگانی محیط‌زیست مسئول هستند؛ کرسی یونسکو در آموزش محیط‌زیست دانشگاه پیام نور نیز در راستای همین مسئولیت، با برگزاری جشنواره ملی آموزش محیط‌زیست مصادف با روز جهانی آموزش محیط‌زیست، تلاش نموده است سهم خود را در معرفی نمادین یک روز با این عنوان و پاسداشت آن ایفا نماید. امید دارد این تلاش و رویداد ملی بتواند گامی در نهادینه ساختن وظیفه آموزش و ترویج همگانی محیط‌زیست بردارد و پایه‌ای برای ادامه روند تلاش‌های انجام‌شده در این زمینه باشد.

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در پیامی به «جشنواره ملی آموزش محیط‌زیست» که در دانشگاه پیام نور برگزار شد، بر ضرورت نهادینه‌سازی فرهنگ محیط‌زیستی در جامعه ایران تأکید کرد.

رئیس دانشگاه پیام نور در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: اهمیت پرداختن به محیط‌زیست یکی از دغدغه‌های مهم در سراسر جهان است که با پیشرفت علم میزان این اهمیت نیز افزایش می‌یابد. این جشنواره گوشه‌ای از رسالت اجتماعی این دانشگاه را به نمایش می‌گذارد و امید که بتوانیم در حفظ و احیای محیط‌زیست مثمر ثمر باشیم.

دکتر حجت‌الله ایوبی، دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو- ایران در سخنرانی خود ضمن تأکید بر آمادگی این سازمان برای همکاری با دانشگاه پیام نور در جهت ارائه آموزش‌های تخصصی محیط‌زیستی، گفت: با توجه به اینکه یکی از ۱۷ کرسی یونسکو با عنوان محیط‌زیست در دانشگاه پیام نور قرار دارد، بنابراین ارائه آموزش‌های تخصصی در این زمینه می‌تواند در همگانی کردن فرهنگ حفظ محیط‌زیست در سطح کشور تأثیرگذار باشد.

دکتر شینا انصاری، مدیرکل محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان اینکه باید در راستای آموزش محیط‌زیست حرکت کنیم، اظهار داشت: گسترش سطح دانش و بینش محیط‌زیستی جامعه، ارتقا مشارکت و مسئولیت‌پذیری اجتماعی برای حفظ محیط‌زیست موضوعی است که باید همه دستگاه‌های اجرایی و آحاد جامعه به آن توجه کنند. در آخر دکتر کیومرث کلانتری، معاون محیط‌زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران با بیان اینکه حفظ محیط‌زیست در دنیا با دو رویکرد فرماندهی کنترل و مدیریت مشارکتی انجام می‌شود، تصریح کرد: سازمان حفاظت محیط‌زیست در کشور ما اداره آموزش و مشارکت‌های مردمی دارد. ازاین‌رو برنامه‌های آموزشی مختلفی به‌ویژه برای محصلان در نظر گرفته‌شده است.

در این جشنواره از نماد ملی و پروژه دانشنامه تخصصی آموزش محیط‌زیست با حضور دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، مسئولان دانشگاهی، سازمان حفاظت محیط‌زیست و شهرداری تهران رونمایی شدند.