سخنان دبیر علمی ششمین همایش ملی آموزش محیط‌زیست

دکتر سید محمد شبیری – دبیر علمی همایش: نقش نظام آموزش عالی در جامعه از آن ‌جهت مهم است که تربیت نیروی متخصص را در بخش‌های مختلف بر عهده دارد و در این راستا دانش جدید را تولید، تغییر و یا انتقال می‌دهد. بسياری از چالش‌های محیط‌زیستی که اکنون در سطح ملی و بین‌المللی با آن مواجه هستيم ناشی از ايفا نشدن نقش صحيح نظام آموزش عالی در تربيت دانش‌آموختگان مجهز به دانش پیشرفت پايدار و حافظ محیط‌زیست است. برای دستیابی به پیشرفت پایدار، نظام آموزش عالی باید به‌عنوان یک نظام پیشرو و الگوی سازمان‌ها و نهادهای دیگر در تلفیق پایداری و از جمله ابعاد محیط‌زیستی آن در برنامه‌ها و فعالیت‌های خود پیشگام باشد. کرسی یونسکو در آموزش محیط‌زیست و پژوهشکده محیط‌زیست و پایدار دانشگاه پیام‌نور به‌عنوان مجموعه تخصصی این حوزه، فعالیت خود را در این راستا برنامه‌ریزی نموده است.
مفتخر هستیم که به دنبال برگزاری پنج دوره همایش ملی آموزش محیط‌زیست توسط این مجموعه در سال‌های 1391، 1396، 1398، 1399 و 1400، ششمین همایش ملی آموزش محیط‌زیست در راستای هم‌افزایی علمی پژوهشگران و متخصصان این حوزه و انجام رسالت دانشگاه پیام‌نور در تحقق مدیریت سبز دانشگاهی، امروز به‌صورت برخط و با مشارکت سازمان‌ها و نهادهایی مانند سازمان حفاظت محیط‌زیست، کمیسیون ملی یونسکو، دفتر حقوق بشر و پیگیری حقوق شهروندی وزارت دادگستری، فراکسیون محیط‌زیست و کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور، اداره کل محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و انجمن‌های علمی نهج‌البلاغه ایران، جغرافیا و برنامه‌ریزی روستایی ایران و آموزش‌وپرورش تطبیقی برگزار می‌شود.
برنامه‌های همایش در 2 نوبت صبح و بعدازظهر، شامل برنامه افتتاحیه، 4 پنل ارائه مقالات با عناوین آموزش محیط‌زیست و مسئولیت اجتماعی، آموزش، علوم و مهندسی محیط‌زیست، آموزش محیط‌زیست و نوآوری‌های آموزشی و آموزش محیط‌زیست و علوم قرآن و حدیث به‌صورت موازی و نیز 8 وبینار تخصصی خواهد بود. امید است برگزاری این رویدادها و هم اندیشی‌های علمی ما را در ایفای مسئولیت اجتماعی دانشگاه‌ها در تلاش برای دستیابی به الگوی توسعه بومی و تحقق محیط‌زیستی پایدار یاری رساند.